OGÓLNE ZASADY ŻYWIENIA W NASZYM SZPITALU
[heading text=”REMONT JARZYNIARNI” tag=”h1″ align=”left”]
W ostatnim czasie w kuchni szpitalnej został przeprowadzony kompleksowy remont, w ramach którego zostało przeniesione oraz wyremontowane pomieszczenie jarzyniarni oraz zaplecza sanitarnego.
Pomieszczenie całkowicie wyłożone w płytkach oraz wyposażone w sprzęt dający się szybko i skutecznie wyczyścić.
Płuczko-obieraczka do warzyw okopowych
[heading text=”ZASADY ŻYWIENIA W SZPITALU” tag=”h1″ align=”left”]
Kuchnia szpitalna działa w celu zaspokojenia potrzeb i wymagań naszych Pacjentów szczególnie w zakresie wysokiej jakości i bezpieczeństwa żywnościowego oferowanych diet. Zależy nam by podczas pobytu w naszym szpitalu obok fachowego leczenia ,pacjenci mieli również zapewnione wyżywienie, które będzie wspomagało ich powrót do zdrowia.
Głównym celem jest zmniejszenie zagrożeń zdrowia powodowanych przez żywność na drodze skutecznego prowadzenia nadzoru i ograniczenie w znacznym stopniu biologicznych , chemicznych i fizycznych zanieczyszczeń związanych z produkcją, przetwarzaniem, dystrybucją i magazynowaniem żywności oraz przygotowaniem posiłków.
Działania te uwzględniają m.in. wprowadzenie systemu analizy krytycznych punktów — HACCP (Hazard Analysis Critical Control Points)
Nasi pracownicy świadomi są odpowiedzialności jaka na nich spoczywa, są przeszkoleni w zakresie Dobrej Praktyki Higienicznej — GHP i Dobrej Praktyki Produkcyjnej — GMP.
Pacjentom hospitalizowanym zapewniamy bezpłatne całodzienne wyżywienie w postaci śniadania >obiadu i kolacji.
U chorych wymagających diety leczniczej ‚lekarz zleca diety specjalistyczne uzależnione od stanu zdrowia i charakteru zabiegów medycznych
Posiłki wydawane są w określonych porach:
ŚNIADANIE – 8:15 – 8:30
OBIAD – 12:30- 13:00
KOLACJA – 17 :00- 17:30
Każdy oddział wyposażony jest w lodówkę przeznaczoną dla Pacjentów (znajdująca się w kuchence oddziałowej lub na korytarzu) , w której może przechowywać własne produkty spożywcze Żywność suchą i napoje pacjent przechowuje w szafce przy łóżku.
-
Każda porcja żywności osobno zapakowana powinna mieć umieszczone na opakowaniu informacje:
– imię i nazwisko pacjenta
-numer sali
-datę umieszczenia w lodówce
-
Należy przestrzegać zasad segregacji i przechowywania żywności w lodówce:
– konserwy napoczęte nie mogą być przechowywane w handlowych , metalowych opakowaniach ,tylko w zastępczych typu stoik lub pojemnik do żywności (kuchnia szpitalna dysponuje takimi pojemnikami i udostępnia:
– jaja gotowane należy zabezpieczyć w pojemniku
– ryby i przetwory rybne należy dokładnie zabezpieczyć w pojemniku
– mleko przechowujemy w oryginalnym opakowaniu handlowym lub przykrytym naczyniu
– pieczywo przechowujemy w folii lub zamykanym pojemniku
– owoce i warzywa powinny być przechowywane wyłącznie w dolnych pojemnikach lodówki
– żywność w oryginalnych opakowaniach ,po otwarciu należy zużyć w ciągu 48 godzin
– napoje w kartonach po otwarciu należy zużyć w ciągu 24 godzinny
UWAGA: ŻYWNOŚĆ NIEOPISANA ,NIEPRAWIDŁOWO PRZECHOWYWANA LUB DŁUŻEJ NIŻ WSKAZANY CZAS ,W CELU OGRANICZENIA RYZYKA ZATRUCIA POKARMOWEGO ,ZOSTANIE USUNIĘTA Z LODÓWKI
Odpowiednio dobrana dieta ma często decydujące znaczenie w leczeniu choroby. Mając na uwadze zdrowie pacjenta, produkty spożywcze przynoszone do szpitala przez pacjenta lub rodzinę muszą być skonsultowane z lekarzem prowadzącym ,ponieważ odpowiednia dieta jest kluczowa w leczeniu wielu chorób.
W szpitalu istnieje możliwość skorzystania z porad dietetycznych, potrzebę porady należy zgłosić pielęgniarce oddziałowej ‚która zgłosi konsultację dietetykowi ,ewentualnie skontaktować się z dietetykiem telefonicznie pod numerem 89 757 42 31 wew.359 w godz.9:00-12:00.
Wychodząc naprzeciw naszym Pacjentom prowadzimy badania ankietowe poziomu satysfakcji na temat jakości żywienia w naszym szpitalu , gdzie mają Państwo możliwość wyrażenia swojej opinii.
[heading text=”WYKAZ DIET STOSOWANYCH W SZPITALU” tag=”h1″ align=”left”]
Leave a reply