• NOWA KARETKA – MERCEDES

Szpital Miejski w Morągu znalazł się w gronie 9 szpitali na Warmii i Mazurach, które mają otrzymać nowe ambulanse ratownictwa medycznego. Umowę w tej sprawie w Morągu, we wrześniu 2019 roku podpisali wtedy: Sławomir Gadomski, wiceminister zdrowia i Ewa Michałowska, prezes spółki Szpital Miejski w Morągu. Nowa karetka już pracuje w Morągu.

Wyposażenie zespołów ratownictwa medycznego w nowoczesne karetki jest niezbędne do udzielania natychmiastowej pomocy. Ambulanse medyczne wyjeżdżają do pacjentów bardzo często – w sumie około 3,2 mln razy rocznie, co daje średnio prawie 6 wyjazdów na jedną karetkę w ciągu doby. Są one niejednokrotnie realizowane w warunkach ekstremalnych bądź w trudno dostępnym terenie. Sprawia to, że karetki ulegają uszkodzeniom i szybkiemu zużyciu. Przyjmuje się, że zasadna jest ich wymiana już po 5 latach użytkowania. Polskim pacjentom do tej pory służyły nawet kilkunastoletnie karetki. Co trzeci ambulans w Polsce ma 6 lat lub więcej. Po zakończeniu wymiany w ramach programu, średni wiek pojazdu funkcjonującego w systemie spadnie o 30 miesięcy – mówił w Morągu wiceminister Sławomir Gadomski.

W związku z tym, że karetka, którą posiadał morąski szpital było mocno wyeksploatowana i awaryjna, prezes szpitala zwróciła się z pismem do wojewody warmińsko-mazurskiego o możliwość zakupienia nowej karetki.

Cieszę się, że nasz szpital znalazł się na liście placówek, które otrzymały nowy ambulans. Jest to karetka typu mercedes, bardzo nowoczesna. Jej koszt to ponad 400 tys. złotych. Wyposażenie mieliśmy zakupione już wcześniej, które spełnia wszystkie wymogi, dlatego przenieśliśmy je do nowego pojazdu. Jest to karetka podstawowa. Zapewni to komfort pracy dla ratowników oraz większe bezpieczeństwo dla pacjentów – mówi Ewa Michałowska, prezes morąskiego szpitala.

Na dzień dzisiejszy szpital w Morągu posiada cztery karetki specjalistyczne i jedną karetkę transportową. Trzy karetki są mocno wyeksploatowana. Jedna karetka stacjonuje w Łukcie, która również została pozyskana z dotacji. Ma ona dwa lata i spełnia wszystkie wymogi.

Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu w Ostródzie radny Zbigniew Zabłocki dziękował senator B. Orzechowskiej za pomoc: -„jakiej udziela dla szpitala w Morągu. W ostatnim okresie pomogła w przydzieleniu karetki pogotowia, nowej. Za co chciałbym podziękować w imieniu mieszkańców, kolegów i koleżanek radnych, ale także radnych z Morąga”. Dalej głos zabrał Starosta Ostródzki Andrzej Wiczkowski: „Chciałbym zapytać Pana Radnego o zasadność przyznawania tej karetki, drugiej chyba już do Morąga, a nie do Ostródy, gdzie jest chyba bardziej potrzebna”. Dalej starosta powiedział, że nikt w urzędzie wojewódzkim nie był w stanie wytłumaczyć jaka jest procedura starania się o ambulans i wyraził swoje zdanie, że potrzebna jest ona bardziej w Ostródzie.