• ZAKUP NOWOCZESNEGO ZESTAWU DO ENDOSKOPII

[heading text=”PRECYZYJNE BADANIA” tag=”h1″ align=”left”]

W 2015 r zakupiono nowoczesny zestaw do endoskopii p. pokarmowego – aparat do badań endoskopowych górnego odcinka p. pokarmowego, z nowym procesorem HD, monitorem komputerowym i pompą do spłukiwania ścian jelita grubego, zakupiono również program do archiwizacji zdjęć z badań endoskopowych i opisów, z drukarka laserową do wydruku opisów badań i zdjęć endoskopowych .

Poprawi to jakość wykonywanych badań g.o.p.pok.

Wykonanie gastroskopii poprzedzone jest zwykle znieczuleniem miejscowym gardła, polegającym na jego spryskaniu roztworem środka znieczulającego (zwykle jest to lidokaina). Zmniejsza to dolegliwości towarzyszące badaniu. Następnie pacjent kładzie się na lewym boku, zakładany jest ustnik chroniący zęby oraz endoskop i rozpoczyna się właściwe badanie. Instrument wprowadza się przez jamę ustną[c] i gardło do przełyku. Czas trwania badania jest różny: od, najczęściej, około 5 minut do pół godziny. Panendoskopia nie jest zwykle badaniem bolesnym, ale u wielu pacjentów może powodować nieprzyjemnie odczucia (odruch wymiotny, wrażenie „duszenia się”, kaszel, odbijanie). Powodowane jest to zarówno drażnieniem receptorów błony śluzowej języka i gardła, jak i rozdymaniem żołądka przez wdmuchiwane do niego powietrze. Po badaniu może również występować ból gardła.

Panendoskopia umożliwia obejrzenie w czasie jednego badania kilku części przewodu pokarmowego:

• przełyku (ezofagoskopia)
    • żołądka (gastroskopia)
    • dwunastnicy (duodenoskopia)

W czasie badania niekiedy pobierany jest materiał do badań cytologicznych i histopatologicznych, a także wykonywane są zabiegi, takie jak polipektomia (usunięcie polipów błony śluzowej), zatamowanie krwawienia czy usunięcie ciała obcego. Zabiegi te nie są bolesne.

endoskop2

[heading text=”ZASTOSOWANIE” tag=”h1″ align=”left”]

Panendoskopia jest procedurą zarówno diagnostyczną, jak i leczniczą.

Wrzody części odźwiernikowej żołądka

Niektóre ze schorzeń, których wykrywanie stało się możliwe dzięki zastosowaniu panendoskopii:

• przełyk Barretta
    • rak przełyku
    • żylaki przełyku
    • zapalenie błony śluzowej przełyku
    • choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy
    • rak żołądka, właściwie wykonywane badania przesiewowe potrafią wykryć tę chorobę we wczesnym stadium rozwoju
    • inne złośliwe lub potencjalnie złośliwe nowotwory żołądka (np. chłoniak, GIST)
    • zapalenie błony śluzowej żołądka, także wywoływane przez Helicobacter pylori
    • Badania te wykonywane są przez doświadzconych endoskopistów posiadających certyfikaty
    • Możliwe są badania komercyjne

Informacje które należy zgłosić przed badaniem lekarzowi

1. Ciężkie choroby przewlekłe (cukrzyca, astma, niewydolność krążenia, padaczka, jaskra).
    2. Osoby regularnie przyjmujące leki nasercowe, przeciw nadciśnieniowe, przeciwpadaczkowe zażywają poranną dawkę popijając niewielką ilością wody.
    3. Leki przeciwcukrzycowe w dniu badania nie powinny być przyjmowane.
    4. Skłonność do krwawień.
    5. Ciąża.
    6. Choroby psychiczne.
    7. Nosicielstwo wirusów żółtaczki zakaźnej i HIV.
    8. Uczulenie na leki.
    9. Kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią powinny skonsultować przygotowanie do badań z lekarzem wykonującym badanie.

[heading text=”KONTAKT” tag=”h1″ align=”left”]

tel. 89 757 4231 wew. 367
    tel. 89 757 4231 wew. 400

endoskop4

Po więcej informacji zapraszamy na stronę Pracowni Endoskopii Gastroenterologicznej gdzie znajduje się również cennik usług komercyjnych. Odnośnik do strony znajduje się poniżej.

PRACOWNIA ENDOSKOPII GASTROENTEROLOGICZNEJ